Harmonica ClubLee Oskar


در تاريخ 24 مارچ 1948 در كپنهاگ دانمارك به دنيا آمد. او يكي از نوازندگان سازدهني است كه بيشتر به جهت كار در گروه راك-فانك " War " كه به همراه Eric Burdon آن را به وجود آورد، تكنوازندگي هايش و همچنين به عنوان يك توليدكننده سازدهني، شهرت دارد.
اسكار 6 ساله بود كه يكي از دوستان خانوادگي شان به او اولين سازدهني اش را هديه داد. " من از جايي آمده ام كه هر بچه اي در هر بلوك يك سازدهني داشت " . او درحالي بزرگ شد كه هميشه به راديوي دانمارك گوش ميداد و از هر نوع موسيقي لذت مي برد و از Ray Charles بيشترين تاثير را در آن زمان دريافت نمود. هنگامي كه او 17 ساله شد اسكار انديشيد كه ايالت متحده جايي است كه يك نوازنده سازدهني مي تواند در آن كار و پيشرفت كند، بنابراين در سن 18 سالگي به نيويورك رفت. بدون هيچ پولي، اسكار شروع به نواختن سازدهني در خيابان هاي نيويورك نمود. سرانجام او از طريق تورتنو و سان فرانسيسكو به كاليفرنيا و لوس آنجلس رسيد و خيلي سريع Eric Burdon ، كه به تازگي گروه Animals را منحل كرده و به دنبال همكاران جديد بود، را ملاقات كرد و به او پيوست.

Burdon ، ايده نو و بديع تركيب سازدهني اسكار با ساكسيفون چارلز ميلر را براي ايجاد هورن سكشن پذيرفت. اين تيم كار War را متفاوت از ابتداي تشكيل اين گروه ادامه دادند و زمينه را براي اسكار جهت نمايش طيف گسترده اي از هنر او فراهم آوردند. سازدهني جادويي اسكار هميشه در موسيقي و برنامه هاي War يك عضو حياتي بود. اسكار به طور پيوسته با "War" ، به مدت 24 سال همكاري كرد .در اواخر سال 1992 او تصميم به پايان دادن به ادامه همكاري با اين گروه و داشتن زمان كافي براي دنبال كردن كارش به تنهايي، گرفت.
تقريبا مي توان گفت كه هيچ كس در موسيقي پاپ مثل اسكار نيست كه القابي چون " هنرمند خوش ذوق " ، " فرفره سازدهني " ، " قهرمان War " ، " افسانه اي " و " جادوگر موسيقي " را به خود اختصاص داده باشد و عموماً به عنوان يكي از بهترين نوازندگان راك-بلو سازدهني به شمار مي رفت. نقش منحصر به فرد او به عنوان عضو پايه و نوازنده سازدهني پيشين گروه پيشتاز War براي او به ميزان دو دهه و نيم ( 1969-1993) شهرت به ارمغان آورد. موقعيت اسكار در War از همان روزهاي اول مهم و معروف بود. شنوندگان نه به دليل حضور پر شور و سرزنده او در روي سن بلكه از بديهه سازی جادويی و حيرت انگيز او شگفت زده می شدند . او مي گويد: ‌" نوازندگي من در طول سال ها پرتلاش تر مي گردد. در ابتدا نقش من تنها نواختن خطوط هورن بود. اما امروز به نقطه نممو يافته است، جايي كه در حال نواختن ساز رهبر هستم. اگر من سولو نمي نوازم، در حال نواختن counterlines هستم. سعي من بر اين است كه تحت جاهاي خالي مشخصي در موسيقي نقاشي كنم تا بتوانم تمامي منظره را خلق نمايم. "
طبيعت چندين فرهنگي و منتخبي موسيقي War در آثار سولوي اسكار مشهود است. سه آلبوم درخشاني كه در سال هاي بين 1976 و 1981 منتشر شد، او را نفر اول هنرمندان نوازنده ساز سال 1967 نه تنها در يك مجله مرتبط بلكه در سه مجله مانند Billboard , Cashbox و Record World معرفي نمود. آلبوم هايي اسكار مانند اجراهاي زنده هيجان انگيز او، نمايانگر توانايي هاي گوناگون او در اين زمينه است كه رده بندي بزرگان موسيقي را مشكل نموده. به عنوان يك آهنگساز شناخته شده، آثار او در فيلم ها، آهنگ ها و تبليغات تلويزيون ديده مي شود. او مدال هاي طلاي زيادي را نصيب خود كرد و جايزه مخصوص ASCAP را دريافت نمود.

سازدهني لي اسكار :


در سال 1983، اسكار كارخانه اي را براي توليد سازدهني هاي با كيفيت بالا ساخت. كارخانه او با نام لي اسكار، سازدهني هايي متناسب با بسياري از انواع گوناگون موسيقي مي فروشد كه شامل blues , folk , rock , R&B و country مي شود. كارخانه سازدهني اسكار بيست و پنجمين سالگرد احداث خود را در سال 2008 در NAMM جشن گرفت . (در اين مراسم اسكار يكي از سازدهني هاي خود را نواخت‌).

تاثيرپذيران و تاثيرگذاران :


چندين موسيقيدان مدرن مانند Mike Tetrault ، نوازنده سازدهني بلوز، او را به عنوان مهمترين و تاثيرگذارترين فرد، بر آثار خود معرفي مي كند. در واقع هنگامي كه Junior Wells ، يكي از بزرگترين نوازندگان سازدهني بلوز در شيكاگو ديده از جهان فروبست، او را به همراه طبقي از سازدهني هاي لي اسكار به خاك سپردند.Recent tweets


.....